ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﮔﺬاری در بورس

دسترسی سریع

میلیون‌ها نفر از سراسر کشور در بازار بورس فعالیت دارند، اما همه آنها نمی‌توانند موفق عمل کنند و مطابق خواسته‌های خود کسب سود و درآمد کنند. برای سرمایه گذاری در بورس علاوه بر داشتن پول نیاز به دانش، مهارت و تجربه است و قطعا افرادی که از این سه فاکتور برخوردار نباشند، نمی‌توانند موفقیت‌های چندانی به دست بیاورند. شرکت های مشاور سرمایه گذاری و شرکتهای سبدگردان با مجوز رسمی از سازمان بورس می توانند در زمینه سرمایه گذاری در بورس به افراد غیر حرفه ای مشاوره داده و به آنها کمک کنند تا در مسیر درستی گام بردارند.

افراد زیادی هستند که نمی دانند پس انداز خود را چگونه سرمایه گذاری کنند و با توجه با تورم زیاد در کشور چگونه قدرت خرید خود را حفظ کنند. سرمایه گذاری در بازار سرمایه می تواند یکی از بهترین راهکارهای کسب درآمد و حفظ ارزش پول باشد؛ البته در صورتی که افراد از دانش و تجربه کافی برخوردار باشند. باید توجه داشت که استفاده از خدمات شرکتهای سبدگردان و شرکتهای مشاور سرمایه گذاری به معنی تضمین موفقیت و کسب سود تضمینی نیست بلکه با استفاده از توان و تخصص این شرکتها می توان از ضرر و زیان سنگین جلوگیری کرده و با مدیریت ریسک نتایج قابل قبولی کسب کرد.

سرمایه گذاری در بورس موضوعی ساده یا پیچیده؟

به صورت کلی دو تصور رایج و کاملا متضاد در مورد سرمایه گذاری در بورس وجود دارد.

1. دیدگاه اول متعلق به افرادی است که تصور می کنند سرمایه گذاری در بازار بورس بسیار ساده و راحت است و می توان یک شبه ره صد ساله رفت و سودهای بسیاری خوبی به دست آورد.

2. دیدگاه دوم متعلق به افرادی است که تصور می کنند بازار بورس بسیار پیچیده است و افراد عادی نمی توانند از سودها و منافع سرمایه گذاری در آن بهره مند شود.

هر دو تصور کاملا اشتباه است و در پاسخ به آنها باید گفت سرمایه گذاری در بورس فعالیتی کاملا تخصصی می باشد که چنانچه همه افراد خودشان قصد انجام آن را داشته باشند می تواند نتایج نامطلوبی به همراه داشته باشد ولی صندوق سرمایه گذاری و سبدهای اختصاصی طراحی شده اند تا افراد غیر حرفه ای از طریق آنها در بورس سرمایه گذاری نموده و از منافع آن بهره مند شوند.

یادگیری مفاهیم بورس

چه کسانی می توانند برای سرمایه گذاری در بورس اقدام کنند؟

پاسخ به این پرسش بسیار ساده است و تقریبا تمامی افراد جامعه با هر جنسیت و سن و سالی می توانند در بازار سرمایه به صورت مستقیم یا غیر مستقیم فعالیت داشته باشند. افرادی که دانش و تجربه کافی برای مدیریت سرمایه‌های خود را داشته باشند، می‌توانند شخصا در این بازار اقدام به خرید و فروش کنند و سایر افرادی که دانش و تجربه کافی ندارند می‌توانند از طریق صندوق های سرمایه گذاری و یا مراجعه به شرکت های سبدگردان از طریق سبدگردانی در بورس سرمایه گذاری کنند.

مراحل سرمایه گذاری در بورس

همانطور که در بخش های قبلی عنوان شد برای سرمایه گذاری در بورس لازم است که فرد مراحل مختلفی را پشت سر بگذارد تا هویت او به عنوان یک فعال بازار سرمایه تایید شود. به صورت کلی سرمایه گذاری برای یک شخص در 3 مرحله صورت می گیرد.
احراز هویت​

ثبت نام در سجام و احراز هویت

کلیه افرادی که قصد دارند بصورت مستقیم یا غیر مستقیم در بورس سرمایه گذاری کنند باید در سامانه شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه بنام سجام ( سامانه جامع اطلاعات مشتریان) به آدرس www.sejam.ir ثبت نام کنند. پس از تکمیل اطلاعات در این سامانه یک کد رهگیری برای افراد صادر می شود که با داشتن این کد و مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت یا شعب شرکتهای کارگزاری، شخص احراز هویت خود را انجام داده و با تکمیل فرایند ثبت نام، به عنوان یک شخص تایید شده در سیستم بازار سرمایه می تواند خدمات مختلفی را دریافت کند.

دریافت کد معاملاتی

اشخاصی که قصد سرمایه گذاری مستقیم در بورس را دارند باید دارای یک کد معاملاتی باشند. افراد برای دریافت کد معاملاتی بورس خود پس از ثبت نام در سامانه سجام و تکمیل فرایند احراز هویت خود، می توانند از طریق یکی از شرکت های کارگزاری بورس اقدام به دریافت کد بورسی کنند. ده ها کارگزاری فعال در سراسر کشور وجود دارند که فرد می تواند کد بورسی خود را از طریق آنها دریافت کند. پس از تکمیل فرایند سجام، اخذ کد بورسی حداکثر طی یک هفته انجام می شود.
دریافت کد معاملاتی
یادگیری مفاهیم و قوانین بورس

یادگیری مفاهیم و قوانین بورس

پس از اخذ کد بورسی جهت شروع خرید و فروش در بورس، فرد باید مفاهیم و قوانین اولیه حضور در بازار بورس را یاد بگیرد. هیچ کاری بدون داشتن مهارت و دانش انجام شدنی نیست. ورود به بازار بورس بدون داشتن آموزش و دانش تقریبا خودکشی به شمار می آید چرا که حتی اگر سودی هم عاید فرد شود کاملا تصادفی و شانسی خواهد بود. افرادی در سرمایه گذاری در بورس موفق خواهند بود که ابتدا دانش و مهارت آن را کسب کنند، با پول مازاد زندگی خود وارد شوند و صبر و شکیبایی کافی داشته باشند در غیر اینصورت بهترین کار سپردن مدیریت دارایی به شرکت های معتبر سبدگردان خواهد بود.

آشنایی با مفاهیم اولیه بازارهای مالی، قانون تجارت، صورتهای مالی شرکتها و نحوه تحلیل آنها، آشنایی با  بورس ، فرابورس ، بورس کالا و انرژی ، عرضه اولیه، توقف و بازگشایی نماد، نحوه استفاده از سیستم معاملات برخط، از جمله ضرورت های شروع فعالیت در این بازار هستند.

مزایای سرمایه گذاری در بورس

همانطور که گفته شد قطعا یکی از بهترین حوزه‌ها برای سرمایه گذاری، فعالیت در بازار بورس است. شرایط این بازار می‌تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی همچون میزان ریسک پذیری افراد، میزان سرمایه، میزان دانش و مهارت و همچنین تجربه افراد باشد. به صورت کلی می توان گفت فعالیت در بازار سرمایه و سرمایه گذاری در بورس مزیت های ویژه ای دارد که مهم ترین آنها به شرح زیر هستند:

درخواست مشاوره جهت سرمایه گذاری

همانطور که گفته شد سرمایه گذاری در بورس علاوه بر سرمایه نیازمند دانش، مهارت و تجربه است و قطعا همه افرادی که دارای کد بورسی هستند قادر به انجام معاملات و فعالیت در این بازار نیستند. شرکت ‌هایی که از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز رسمی دریافت کرده اند با داشتن صلاحیت و اطلاعات کافی و افراد متخصص می توانند به افراد مشتاق در این زمینه راهنمایی و مشاوره لازم را بدهند و آنها را با انواع ابزارها و روشهای سرمایه گذاری مستقیم و غیر مستقیم در بورس آشنا کنند. . همه افراد می‌توانند با مراجعه به این شرکت ها، جهت مشاوره سرمایه گذاری در بورس، از خدمات آنها استفاده کنند.

این شرکت ها تحت عنوان شرکت های مشاور سرمایه گذاری، سبدگردان و شرکتهای تامین سرمایه و شرکت های کارگزاری بورس فعالیت داشته و هرکدام بخشی از فعالیتهای مرتبط با بازار سرمایه را انجام می دهند و می توانند افراد را در زمینه های مختلف راهنمایی کنند. خوشبختانه دسترسی به این شرکت ها بسیار ساده است و افراد می توانند به صورت حضوری، تلفنی و آنلاین با کارشناسان متخصص حوزه بازارهای مالی در ارتباط باشند و با کسب اطلاعات لازم از خدمات آنها بهره مند شوند.
نکته قابل توجه این است که این شرکتها بابت ارائه مشاوره عموما مبلغی بابت حق مشاوره دریافت نمی کنند و افراد می توانند با دریافت مشاوره سرمایه گذاری رایگان ، اطلاعات اولیه و ضروری را کسب کنند و چنانچه در مراحل بعد افراد تصمیم به استفاده از خدمات آنها داشته باشند بر اساس قراردادهای فی مابین می توانند از خدمات مشاوره سرمایه گذاری یا سبدگردانی این شرکتها بهره مند شوند.

مشاوره سرمایه گذاری

طبق قوانین و مقررات ارائه مشاوره سرمایه گذاری باید با اخذ مجوز رسمی از سازمان بورس و اوراق بهادار صورت گیرد.

شرکتهای سبدگردان با اخذ این مجوز قادر به ارائه خدمات زیر می باشند:

اخذ این مجوز از برنامه های آتی سبدگردان آرکا می باشد.

در حال حاضر ما با داشتن مجوز سبدگردانی در امر سبدگردانی اختصاصی و مدیریت صندوق های سرمایه گذاری در خدمت مشتریان گرامی می باشیم.

چرا سبدگردان آرکا؟

سبدگردان آرکا، با مجوز رسمی از سازمان بورس و اوراق بهادار، با در اختیار داشتن نیروهای متخصص، با تجربه و متعهد و به پشتوانه بیش از یک دهه فعالیت حرفه ای و سابقه درخشان اعضای هیات مدیره خود در زمینه مدیریت سرمایه گذاری صندوق ها و سبدهای اختصاصی در تلاش است تا رضایت کامل افراد حقیقی و حقوقی را جلب کند و به آنها کمک کند که در مسیر اهداف مالی خود، با اطمینان حرکت کنند. در مجموعه آرکا با ارائه اطلاعات و آگاهی کامل به اشخاص کمک می کنیم تا آگاهانه تصمیم بگیرند و در مسیر درستی سرمایه گذاری کنند.